ikona malá                !!!KOPÍRUJTE JEN S IKONKOU:                                         BLOG VZNIKL:10.3.2007 
Chceš být mým SB♥? klik    Reklamy sem !!                                              

Sphynx a Turecká van

24. března 2007 v 19:25 | catynka

Sphynx (Sfynx)

Sphynx je velice vzácné a řídce se vyskytující plemeno. Rodí se s krátkou a velice měkkou sametovou srstí. S růstem ale srst postupně vypadá a zmizí.

PLEMENO:
Sphynx je plemeno bezsrstých domácích koček.
PŮVOD:
Poprvé se objevila v Kanadě v roce 1960 výsledkem mutace obyčejné kočky. Křížením prvního bezsrstého kocoura-mutanta se svojí matkou vzniklo první bezsrsté kotě a dalo základ plemenu. V Rusku se rozvíjejí zvláštní Donské sfinxy, vyšlechtěné v Rostově na Donu po zcela náhodném nálezu kočky v roce 1987. Od Kanadské kočky se odlišují v mnoha parametrech.
VELIKOST:
Střední.
SRST:
Sphynxove se rodí s krátkou, velice měkkou sametovou srstí. S růstem ale srst postupně vypadá a zmizí. Zůstává pouze tenký sametový povlak na čumáčku, uších, tlapách a horní části nohou.
HLAVA:
Hlava má klínovitý tvar, klenuté čelo, krátký nos a vystupující lícní kosti.
UŠI:
Uši jsou dosti velké, zaoblené a široce posazené.
OČI:
Oči jsou hluboce posazené, zkosené, většinou zlatavého nebo měděného (pouze u černých Sfinx) nádechu.
TĚLO:
Tělo je protažené a pružné, s dlouhým ocasem. Nohy jsou dlouhé a tenké.
OSTATNÍ POPIS:
Sphynx je velice vzácné a řídce se vyskytující plemeno. Kůži má elastickou, "přebytečnou", s vráskami na hlavě, krku, podpaží a v tříslech. Mohou mít libovolné zbarvení, barva očí však musí ladit se zbarvením kůže.
PÉČE:
Sphynx se rodí holý, je to rozdíl od donského sphynxe, který se rodí chlupatý a postupně vylysá. Také péče o něj je v mnohém jiná, třeba v tom, že se tak cca 1x za 14 dní musí koupat, aby se umyl jeho pot.

Turecká van.

Původ.

Dá se předpokládat,že turecká van je přirozeně vzniklé plemeno,jehož původní vlastí byla především oblast kolem tureckého jezera Van v jihovýchodní Anatolii.
Objevení těchto veselých jezerních koček je vlastně náhoda.Dvě Angličanky L.Lushingtonová a S.Hallidayová se vypravily do Turecka,aby pátraly po původní formě turecké angory.K jejich překvapení však narazily na bílé kočky s hedvábnou srstí ,tmavočerveným motýlkem na hlavě a stejně zbarveným ocasem.Tyto kočky náležely ke zcela jinému typu než turecké angory.Jejich nadšení bylo tak veliké,že si z Turecka odvážely do své vlasti párek těchto koček,které prý v roce 1955 položily základní kámen světového chovu tureckých vanů. Za čtrnáct let byli importováni další dva turečtí vanové,kteří doplnili slavnou chovatelskou stanici Kastamanou.
V roce 1969 uznal anglický kočičí svaz GCCF oficiálně plemeno turecká van v barvě auburn-white zbarvení a uznání FIFe následovalo o tři roky později.V roce 1986 přišlo i uznání krémových variant a od roku 1998 uznává FIFe i všechny ostatní barevné variety.

Povaha.

Turečtí vanové jsou velmi temperamentní a jejich temperament může člověka vyčerpávat.Dovádivé kočky od jezera Van nemají mnoho smyslu pro klid.Sviští životem maximální rychlostí a užívají si každou vteřinu.Bolestivé kousnutí neznamená nepřátelství,spíše se jedná o emocionální výlev nadměrné přízně.Kousnutí z lásky jsou specialitou většiny vanů.Šikovní vanové dokáží otevírat dveře a dokonce i zásuvky.Aportování je zábava,kterou vanové dokonale zvládají,hledají a přinášejí nazpátek drobné hračky,i když je hodíte sebedál.
Děti a turečtí vanové jsou v zásadě dobrou kombinací,ale lidské potomstvo považují sebevědomí turci spíše za rovnocenné než nadřazené členy skupiny. Turečtí vanové jsou sebevědomé kočky se sklony k dominanci,které je třeba vychovávat,pokud nemají jednoho dne převzít nadvládu.

Typ.

Hlava tureckých vanů je krátká a směrem dolů tvoří zaoblený trojúhelník.Nos je středně dlouhý a rovný.Brada je výrazná,mírně zaoblená.Uši jsou velké,otevřené,mírně zaoblené,ne příliš těsně u sebe.Orientálně zešikmené oči jsou oválné,velké,ve světle až tmavě jantarové barvě,oranžové,modré nebo každé jiné barvy.Tělo tureckých vanů je svalnaté se silnou stavbou kostí.Ocas je středně dlouhý a velmi dobře ochlupený.Srst tureckých vanů je bílá bez žlutého nádechu,barevný je jen ocas a motýl na hlavě,který rozděluje bílá lysina.(několik málo skvrn na těle je tolerováno,dokonalá kresba je podstatná pro výstavy).V létě je srst turků lehká,poměrně krátká,hedvábná,bez podsady.V zimě je bujná, hustá a delší.

Kočky plemene turecká van patří stále k nejvzácnějším kočičím plemenům vůbec.Je to s podivem,protože krása,temperament a šarm těmto kočkám rozhodně nechybí
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama